30 Day meal planning challenge

Already a member? Sign in now.

Buying lunch at work can cost you anywhere from $10 to $20 a day depending on where you are located and what you are buying. If you multiply that daily amount by the approximately 260 weekdays in a year, that's $2,600 to $5,200 that you are spending on lunch alone.

Plus, if you are eating out a lot, you are probably eating less at home; All those groceries you've been spending your hard-earned money buying, are going to waste. Not good.

Trying to save money, pay down debt or invest more? Curbing your eating out habit can help you save a ton of extra money.

Enter meal planning to the rescue! You'll create a meal plan and over the next 30 days, your goal will be packing lunch to work every day and saving yourself some additional cash!

What you’ll gain:

  • Delicious meals planned and prepared by you
  • More time saved in your work day
  • Some extra money sitting pretty in your bank account